img

איזה בית אני יכול להרשות לעצמי

כמה הון עצמי נדרש לרכישת בית ראשון? איך לחשב גובה ההחזר החודשי שתשלמו לבנק כל חודש? איזה מסלולים לקחת ומה כל משמעות של כל מסלול? מושגים שחייבים לדעת לפני שנגשים לבנק.

איזה בית אני יכול להרשות לעצמי

השאלה הראשונה שעולה לכם כשאתם מחליטים לקנות בית היא: ״איזה בית אני יכול להרשות לעצמי?״ זה מובן לחלוטין! ההחלטה על תקציב בקניית בית היא משמעותית ותשפיע על המשך השנים שבהם תשלמו משכנתא, היא תשפיע גם על התנהלותכם הכלכלית במהלך השנים שיבואו, ובכך גם על חייכם האישיים. הכתבה הבאה תעשה לכם קצת סדר בבלאגן שנקרא משכנתא, כך שתוכלו להתמקד יותר על החלטת התקציב לקניית הבית, ותדעו לשאול את השאלות הנכונות לפני שתחתמו על המסמכים.

״המילה המפחידה״ וסוגי נכסים: איזה בית אני יכול להרשות לעצמי?

משכנתא היא מילה שמפחידה רבים, המחויבות הענקית לשלם כל חודש סכום לא מבוטל לבנק יכול להלחיץ מאוד. אבל אם עושים זאת בצורה נכונה ומחושבת, אפשר להמשיך לחיות באותה רמת חיים ולא להיות טרודים כל פעם כשמתקרבים לתאריך התשלום הבא. לפני לקיחת משכנתא, מומלץ לעשות בדיקה מקיפה, יחד עם יועץ משכנתא או בלעדי יועץ; כדאי ללכת לפגישות עם כמה בנקים ולהקשיב לתנאים שהם מציעים. הדבר הראשון שחשוב להבין הוא כי משכנתא, על כל כלליות המילה, היא מושג נרחב מאוד, אך גם אישי מאוד. בישראל ישנם למעלה מעשרים מסלולי משכנתא, ובבנק ירכיבו לכם מסלול משכנתא מותאם אישית הכולל מקבץ מסלולים, הנקראים – תמהיל משכנתא. בבנק ירכיבו לכם את התמהיל לפי הפרמטרים הבאים: החזר חודשי רצוי, מסלולי המשכנתא שישולבו, הריביות מכל מסלול, הסיכון בתמהיל, קצב סילוק המשכנתא ויכולת החזרה לפני הזמן, ועמלת פירעון מוקדם. מסלולי המשכנתא הנפוצים בארץ הם: מסלול בריבית קבועה (צמודה למדד); בריבית משתנה (צמודה למדד); בריבית פריים; ריבית קבועה לא צמודה; וריבית משתנה לא צמודה. מסלולי המשכנתא מגוונים והם מכילים מושגים רבים שכדאי להכיר. לפני שתפנו לבנק או לבעל מקצוע תוכלו לחשב לבדכם את המשכנתא שתרצו, אנחנו נעשה לכם סדר ראשוני כדי שתוכלו לשבת בראש שקט ולהחליט ״איזה בית אני יכול להרשות לעצמי?״ (1) גובה החזר משכנתא: חשבו את שליש גובה המשכורות שאיתם ישולם המשכנתא – זוהי תקרת ההחזר שתוכלו לשלם; (2) הון עצמי – חשבו כמה הון עצמי תוכלו להשקיע ברכישת הבית; שימו לב כי בשוק הפתוח גובה הון עצמי לרכישת דירה הוא 30%, ואילו במחיר למשתכן הוא 10%. (3) התקציב שלכם – על פי נתונים אלו, חשבו את גובה ההחזר לפי המשכנתא שתרצו לקבל; לדוגמה אם המשכנתא היא על מיליון, אז צריך החזרה של לפחות 5,000 ש״ח בחודש.

החלטה על סוג הנכס

מעבר לתקציב ולמשכנתא, כדאי להחליט איזה סוג נכס תרצו לקנות. בשוק הנדל״ן קיימים כמה סוגי נכסים: כגון דירה להשקעה או נכס מניב (שעליה צריך לחשב את התשואה), דירה חדשה למכירה (ראו בכתבה ״קנייה של בית״), נכס במושב, כונס נכסים וכן הלאה. מידע על כל סוגי הנכסים ניתן לקבל אצל מומחה נדל״ן. רכישה של בית היא עניין שדורש חשיבה מעמיקה, ואף חישובים מעמיקים. כדאי לכם לזכור כי רוב האנשים אינם מבינים במשכנתא, וזה בסדר – זהו עולם סבוך. לכן, לפני שתגיעו לבנק מומלץ להתייעץ עם יועץ נדל״ן ויועץ משכנתאות, וכדאי להגיע מצוידים עם כל השאלות שתרצו לדעת.

מאמרים נוספים
img
בכמה לתמחר את הנכס בעת השיווק?

כאשר אתם רוצים למכור נכס השאלה המעניינת אתכם היא: בכמה לתמחר את הנכס בעת השיווק?

קראו עוד
img
נדל"ן בגדרה

כאשר אתם רוצים למכור נכס השאלה המעניינת אתכם היא: בכמה לתמחר את הנכס בעת השיווק?

קראו עוד
img
רכישת נכס שני

באילו מקרים אין תשלום מס רכישה על נכס שני? מהו מס שבח? מי מוגדר משפר דיור? ולאיזה תנאים נוכל לקבל בבנק?

קראו עוד
img
קניה של בית בישראל

מה צריך לדעת כאשר רוכשים דירה חדשה מהקבלן או דירת יד שניה? נקודות קריטיות באת רכישה והמלצות. כל השלבים מ-א עד ת.

קראו עוד
img
טיפים חשובים לפני מכירת נכס

אילו פעולות כדאי לעשות לקראת פרסום הנכס למכירה? תמחור נכון של הנכס, ניתוח שוק, תיקונים צבע וניקיון, צלם מקצועי ועוד...

קראו עוד
img
5 עצות הזהב למשקיע המתחיל בנדל"ן

רוצים רוצים להתייעץ עם מומחה, פנו אלנו

קראו עוד
img
איזה בית אני יכול להרשות לעצמי

כמה הון עצמי נדרש לרכישת בית ראשון? איך לחשב גובה ההחזר החודשי שתשלמו לבנק כל חודש? איזה מסלולים לקחת ומה כל משמעות של כל מסלול? מושגים שחייבים לדעת לפני שנגשים לבנק.

קראו עוד
img
תיווך דירות ברחובות

אנחנו זמינים עבורם לכל עניין, נשמח לענות לשאלות ולתת שירות אמין ויעיל. בברכת הצלחה, Mester Homes - עוסקים בתיווך דירות ברחובות והסביבה.

קראו עוד

Lorem text

Aside111